Beton architektoniczny
Nazwa „beton architektoniczny: stosowana jest potocznie na polskim rynku jako określenie betonowych paneli okładzinowych, czyli inaczej płyt betonowych, które możemy zamocować na ścianie w naszym salonie lub na elewacji budybku.
Użycie tego określenia tylko w odniesieniu do paneli jest pewnym uproszczeniem. W rzeczywistości nazwa beton architektoniczny (z angielskiego architectural concrete) stosowana jest międzynarodowo jako określenie konstrukcyjnych elementów żelbetowych, odznaczających się wysoką estetyką, których celowo nie wykańcza się na kolejnych etapach budowy, ponieważ same w sobie stanowią atrakcyjny wizualnie i zamierzony element architektury. Są to przede wszystkim ściany, słupy, stropy, mury oporowe, elementy zagospodarowania terenu itp. Co ciekawe w polskich normach budowlanych nie znajdziemy definicji batonu architektonicznego ani wytycznych pozwalających na ocenę jego jakości. Szkoda, ponieważ beton architektoniczny to rozwiązanie powszechnie stosowane we współczesnej architekturze, po które chętnie sięgają projektanci.
Wybitnych przykładów betonu architektonicznego możemy szukać w ikonicznych pracach takich uznanych architektów jak Tadao Ando, Louis Khan czy Zaha Hadid. Jednym z bardzo udanych przykładów wykorzystania betonu architektonicznego w polskiej architekturze jet poznański ICHOT pracowni Ad Artis Architects czy Muzeum Lotnictwa w Krakowie.
Jak wspomniałem, w Polsce nazwę beton architektoniczny zaadaptowano do określenia betonowych okładzin ściennych (elewacyjnych i do wnętrz); wpisując ją w wyszukiwarce Google pojawią się głównie takie wyniki. Szerzej beton architektoniczny oznacza wszystkie dekoracyjne elementy wykonane z betonu, które cechuje wysoka jakość i dbałość o detal. Są to między innymi blaty, donice, posadzki, elementy małej architektury.